Kumlama Kumu

 • Tuna Silis Kum
 • Ocak 01, 2019

Kumlama Kumu Nedir?

Kumlama kumu paslanmış yüzeyleri, korozyona uğramiş yüzeyleri, eski boyalari sökmek için ayrıca cama mermere şekil vermek, yenilenmiş bir yüzeye uygulanmak üzere üretilen özel kumlardır. Kuma benzeyen ama aslında bildiğimiz kumdan farklı bu iş için özel olarak imal edilmiş silis, bazalt, grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler ile yapılır. Genellikle metal yüzeylerde ahşap zeminde yedek parçalarda mermer ve benzeri parçalarda kullanılır.

Silis Kumlama

Değişik ebatlarda üretilen silis kumu ince saçlarda 1 mm’e kadar, kalın saçlarda ise 1-3 mm aralıklarında kumlama yapılacağı zaman kullanılır.

Silis kumları genellikle sarı, gri, bej ve beyaz renklerdedir. Modern teknolojik tesislerimizde yıkama, eleme ve kurutma işlemine tabi tutulan silis kumunu 0-100 mikron ila 100-120 AFS'den 10-15 AFS'ye kadar 50 microndan 1mm kadar her renk ve boyutunu firmamızdan temin edebilirsiniz.

“Kumlama KUM’un yüksek basınçlı hava ile metal yüzeye çarptırılmasıdır. Bu çarpma esnasında kum metal yüzeyi mikron seviyesinde aşındırırken aynı zamanda yüzeydeki her türlü istenmeyen maddeyi de kazır, temizler.”

Bazalt Kumlama

Tozuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği yerlerde kullanılır.

Grit Kumlama

Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir cürufudur.

Kumlamanın Kullanımı :

Kumlama için sektörde ayrıca bazalt, demir grit, çelik grit ve çelik bilye ürünleri de kullanılmaktadır. Raspa kumları metalin teknik özelliklerine ve korozyon oranlarına göre çeşitli ölçülerde kullanılır. Yüksek korozyon ve kalın malzelerde genellikle iri granül kumlama ürünleri tercih edilir. Daha hassas kumlama işlerinde ve ince malzemelerde ise ince granüllü ürünler kullanılmalıdır.

Kumlama Nasıl Yapılır?

Kumlama kumları çok özel yıkamadan geçirildikten sonra doğalgaz fırınlarında kurutularak istenilen evsafa göre sınıflandırılır. Mikro dediğimiz 0-0,100 mikrondan başlayarak 0.100-0,300 mikron 0,500-1mm ve 1-3 mm 2-3mm olarak çok farklı ölçülerde hazırlanmakta olup kumlama makinesinde, ıslak ve püskürtmeli kumlamada kullanılır.

Ürünlerimiz özellikle tozdan ve iri taneciklerden arındırılarak kumlanan yüzeyin pürüzsüz, kolay ve pratik olması sağlanarak çalışma ortamlarında temiz ve sağlığa zararlı tozlarin oluşumu engellenir.

Yapılan kumlama işlemi sonucunda metalin özü meydana çıkar ve kullanım süresi uzamış olur. Yapılan kumlamadan sonra metal hemen boyanırsa yüzeyin hava ile temas süresi azalır okside olmaz. Günümüzde oldukça yaygınlaşması ve pratik oluşu sayesinde oldukça fazla fayda sağlar. Yüksek basınçla kullanıldığı için gerekli iş güvenlik önlemlerinin alınması şarttır ve kumlanan yüzeyde açılan dişler sayesinde boyanın tutuculuğu oldukça artar büyük parçalar büyük kazanlarda ufak parçalar kumlama makinelerinde yapılmaktadır. Mikro ve makro olarak kumlar kullanılır, kullanılan kumlar tekrar geri dönüşümle bir kaç kez kullanılmasında da sakınca yoktur.

Sulu kumlama işlemlerine uygun olan silis kumlarımız oldukça verimlidir hassas parçaların pas ve yağ Sökülmesinde hızla ve ekonomik olarak katkı sağlar müşteriler verimi yüksek çalışma ortamı sağlar.

Kullanım alanları :

Özellikle akaryakıt santralleri ve gaz santrallerinde doğalgaz borularının izole işlerinde oldukça yaygın kullanılır. Sadece boya ve pas sökme ile kalmaz yüzey parlatma, döküm sanayinde çapak temizleme, dekoratif bir yüzey oluşturma, çevrede görsel çirkinlik sağlayan duvarlara yazılan yazıların sökülmesi gibi işlemlerde zemin yüzeyine kuru veya sulu olarak yapılan püskürmeye dayanan işlem yönetimin ana hammaddesidir.


 • Çok amaçlı kumlama malzemesi.
 • Pas sökme.
 • Boya sökme.
 • Kabuk sökme
 • Kaplama öncesi yüzey pürüzlendirme.
 • Kalite ve Lojistik :

  Üretimimiz iso 9001 standarları çerçevesinde yapılır. Boyanın metale ve tahtaya tam anlamıyla yapışması için zeminin pürüzlendirilmelidir ki boya ve astar güzel birbirini örtsün. Günümüzde zemin uygulamaları sıklıkla yapılması oldukça önem kazanmıştır zeminde yapılan temizlik ve yenileme işlemleri sayesinde eskime azalarak parça ömrü uzamaktadır. Çelik materyallerde büyük sanayi işlerinin kullanıldığı tankların, gemilerin, Ağır sanayi makinalarının sökülmesi ve yer değiştirmesi zor olan parçaların seyyar kumlanması hayati derecede önem taşır. Yapılan yatırımlar oldukça maliyetli ve ağır olduğundan kumlarımız ekonomiye katkı sağlayarak eskinin atılmasına engel olur.

  Paketleme şeklimiz 25kg lık paketler halinde ve 1 -1,5 tonluk bigbagler halinde müşterilerimizin sevkine sunulmaktadır. Kumlama kumlarımız muhteviyat olarak yüzde 90-95 arası silisyum oksit olup isteğe göre kuvars üretimimizde mevcuttur.