Epoksi Kumu

 • Tuna Silis Kum
 • Ocak 01, 2019

Epoksi Nedir?

Epoksi genel olarak, beton yüzeylerin korunması ve dekoratif görünüm verilmesi amacıyla kullanılan bir ürün grubudur. Epoksi maddesi suya, asitlere ve alkaliye karşı dirençli olduğu gibi, zaman içinde direncini yitirmeyen, yapıştırıcı özlü kimyasal bir reçinedir. Bu özelliklerinden dolayı, çok geniş bir alanda; sağlam, dekoratif, sıhhi kimyasal ve fiziksel dayanımları çok yüksek, hem uygulama hem de sonraki kullanım ömrü içinde insan sağlığına zararsız olmasından dolayı yüzeylerin imalatında her geçen gün daha da artan bir taleple kullanılmaktadır. Bu anlamda epoksi ürün grubu gelecektede çok daha fazla tanınacak, kullanılacak ve sevilecek "modern" yapı malzemelerinin başında gelmektedir. Epoksi ürünler endüstriyel, dekoratif, hijyenik şartlarının arandığı mekanlarda zemin kaplama malzemesi olarak kullanılır. Parlak, pürüzsüz, kimyasallara karşı dayanımlı yüzeyler oluşturur. Uzun ömürlü bir ürün olup çeşitli uygulama teknikleri mevcuttur.


Epoksi Kumunun Özellikleri?

Kimyasallara karşı dayanıklı olduğu için Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturur. Dekoratif uygulamalarda alternatif olarak geniş bir renk seçeneği sunar. Kolay ve hijyenik yüzey temizlenir. Agrega ilavesi ile kaymaz bir zemin elde edilebilir. Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir. Estetik bir görünüm sunar ve solvent içermez.


Epoksi Nasıl Uygulanır?

Epoksi uygulaması için, ortam ve beton yüzey sıcaklığı +10°C ile +30°C aralığında olmalıdır. Beton nem oranının koşulsuz %4 ve altında, ortamdaki bağıl nem oranının %80‘nin altında olması gerekmektedir. Beton nem oranı nemölçer kullanılarak ölçülmeli, gerektiğinde ortam sıcaklığı yükseltilmelidir.

Çukur, çatlak, kırık, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçları ile de yapılabilir.

Ara kat uygulamasını yapmadan önce üzerine silis kumu serpilmiş yüzey üzerindeki gevsek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardımı ile süpürülerek alınır. Solventsizepoksi astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı. Herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak astar uygulamasından 6-24 saat sonra üzerine solventsizepoksi kaplama malzemesi dolgulu olarak, istenilen renkte, mala ile uygulanır. Epoksi kaymaz zemin diğer epoksi zeminlerden farklı olarak bitiş katmanı pürüzlü bırakılır. Bu pürüz portakal kabuğu desenli ya da kum tanecikleri şeklinde bırakılabilir. Bu kaplama çeşidi kaymazlığın önemli olduğu işletmelerde ve otopark zemin kaplama sistemlerinde kullanılır.


Kullanım alanları

Cam veya karbon elyaf ile epoksi birlikte kullanıldığında mükemmel bir mekanik dayanıklılık ortaya çıkar ki bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında en çok tercih edilen ürün olmuştur. Donatı ve demirlerin yapıştırılmasında; taş, çelik alüminyum ve hatta ahşabın yapıştırılmasında kullanıldığı gibi Fabrikalar, depolar, otopark rampaları, hayvan barınakları, Normal, orta ve ağır yük trafiği olan zeminlerde ayrıca endüstriyel üretim tesisleri, gıda üretim tesisleri, ilaç fabrikaları, tekstil fabrikaları, entegre büyükbaş hayvan çiftlikleri ile süt sağım ve sağmal üniteleri, hastaneler, okullar, elektrik santralleri, depolar, yükleme boşaltma alanları, montaj alanları, oto galeri, otoparklar, gösteri alanları, boyahane ve bakım üniteleri, servis alanları ve benzeri alanlarda, betonun aşınma, darbe ve kimyasal dayanımını arttırmasından ötürü de zemin kaplaması olarak da kullanılmaktadır.


Avantajları

 • Antibakteriyel özelligine sahip, estetik, yekpare görünümü ile kimyasal mekanik mukavemeti güçlü sonuçlar vermesi.
 • Kaymaz ve geçirgen değildir.
 • Polyepoksit bir sertleştirici ya da katalizatör ajan ile kimyasal reaksiyona girdiginde sertleşerek kürünü alır.
 • Betonarme betonu ile güçlü ve kalıcı bir bağ oluşturur.
 • Çok geniş bir yelpaze içinde yer alan agresif kimyasal maddelere karşı mükemmel bir direnç gösterir.
 • Sıvıların penetrasyonuna (nufuziyetine) kesin çözüm sağlar
 • Tokluk, dayanıklılık ve esneklik ile darbe ve aşınma direncini arttırır.
 • Hijyenik ve yüzey temizliği kolaydır.
 • Çatlamaya karşı direnci arttırır.
 • Epoksi Zemin Kaplamalarında zemine dekoratif görünüm kazandırır.
 • Hijyen açısından temiz ve uygundur.
 • Silinmesi ve temizlenmesi kolaydır.
 • Eski yüzeye çok iyi aderans yapar.