Filtre Kumu

  • Tuna Silis Kum
  • Ocak 01, 2019

Filtre Kumu Nedir?

Filtre kumu; arıtma tesislerinde, yüzme havuzlarında ve içme sularının arıtılması, temizlenmesi tortulardan arındırılması, bulanıklığın giderilmesi, suda asılı bulunan küçük tanecikleri bertaraf etmek ve mikroorganizmaları sudan uzaklaştırmak, Demir ve Manganı uzaklaştırmak, amonyumu okside etmek amacıyla ürettiğimiz doğal yollarla elde edilmiş kuvars ve silis kumları kullanılır. Filtre kumu doğal kuvars kumlarından yıkama ve eleme işlemlerinden sonra TS EN 12904 standartlarına uygun olarak üretilir ve istenen ebatlarda sınıflandırılır.

Filtre Kumunun Özellikleri

Filtre kumları olarak kullanılan kuvars kumları asit deneylerinde çözünmez ve kütle kaybına uğramaz. Kuvars Filtre kumlarının TS EN 12904 standartlarına uygun olması zorunludur. Tesisimizde filtre kumları, havuz filtre kumları özel yıkama ve sınıflandırma işlemine tabi tutularak TSE 12904 standartları doğrultusunda 25 kg lık paketler halinde ve 1.5 tonluk big bag paketler halinde satılır. Kaliteli ve doğru ürün seçildiğinda arılan içme suyu kalitesi ona göre artar. Filtre Kumu, Yüzme Havuzu Filtre kumu, Havuz filtre kumu fiyatları için lütfen firmamızla iletişime geçin.

Filtrelerde kullanılan kuvars filtre kumlarında yüksek bir aşınma direnci vardır. Bu sebeple filtrasyonda uzun süreli çözümler sunar.

Özellikle içme suyu arıtma tesislerinde, atıksu arıtma tesislerinde ve yüzme havuzlarında kullanılarak yüksek kalite seviyesine ulaşma sağlanmıştır. Yüksek silis oranı ve aşınma direncinin yüksekliği filtrasyonda çok kaliteli ve uzun süreli çözümler sunar. Hızlı ve yavaş olan kum filtre sistemlerinde Hızlı kum filtreleri genelde 0,800-1,200 mm filtre kumu aralığında nozullu ve ters yıkama sistemi ile çalışır. Yavaş kum filtrelerinde ise 15-25 mm çakıl ve 5-15 mm çakıl ile yataklama yapılır. Üzerine 3-5 mm ve 1-3 mm çakıl konulur. En üst tabaka ise 0,300-0,500 mm aralığında yaklaşık 1 metre yükseklikte filtre kumu konulur. Yavaş filtrelerde su akış debisi düşüktür. Suyun kimyasal yapısı ve kirlilik oranına göre yavaş veya hızlı kum filtre seçimleri yapılır. Bazen üst tabaka filtre kumu ölçüleri 0,400-0,800 mm ve 0,600-1.0 mm veya belirlenen alternatif ölçü aralığında olabilir.

0,400-0,800mm 0,800-1,200 mm olmak üzere ince kademe, 1-3mm 3-5mm 5-8mm 8-16mm 16-32 mm olmak üzere kalın yani çakıl kademe mevcuttur.


Kum Filtreleme

Kum filtreleri, suyun içindeki çözünmeyen, çeşitli büyüklüklerdeki partikülleri, askıda katı maddeleri gidermek amacıyla dizayn edilmiş yüksek verimli ünitelerdir. Kum filtreleri sudaki askıda katı maddeleri tutarken aynı zamanda kendisinden sonra kurulacak olan üniteleri de tortudan koruyarak görevlerini tam olarak yerine getirmelerini sağlar. Dolayısıyla genel bir arıtma sisteminde mutlaka olması gereken ana ünite kum filtresidir.

Tam Otomatik Kum Filtreleri

Tam otomatik kum filtreler, polietilen veya çelik tankların içinde farklı boyutlarda Quartz ve antrasit katmanlarından oluşan yapıya sahiptir. Oluşturulan bu yapı sayesinde filtrasyon sadece filtre yatağının üst yüzeyinde değil tüm katmanlara yayılarak daha verimli olması sağlanır.

Filtre Kumu Nerelerde Kullanılır?

Filtre kumları başlıca içme suyu arıtma tesisleri, atıksu arıtma tesisleri, kazan filtreleri ve yüzme havuzlarında Kuvars Filtre kumu kullanılmaktadır. Özellikle içme tesislerinde, sanayi kuruluşlarının atık sularının temizlenmesinde ve doğal suların temizlenerek daha içilebilir bir hale gelmesinde kullanılmakta olup müşterinin talebi doğrultusunda havuz arıtma kumu olarak, su arıtma kumu olarak işleme alınır. El değmeden tam otomasyon sistemi ile otomatik makinalarda üretilir ve tüm hijyenik koşullar oluşturulup ister silobas ister damperli olarak sevk edilir.

Havuz Filtre Kumu Ne Zaman Değişir?

Havuz filresi kumlarında taşlaşma olmaması durumumda kuvars havuz kumları genel itibari ile 5 yılda bir değişimi tavsiye edilmektedir. Havuz filtresi bakımları her yıl yapılmalıdır. Filtrelemede her ters yıkama yapıldığında logar giderine bir miktar kum atmaktadır dolayısı ile sezon başı havuz filtresi bakımı yapılırken eksik olan kumların tamamlanması, kuvars havuz kumlarında taşlaşma var ise kumlar yenisi ile değiştirilmesi zorunludur.