Bazalt Kumu

  • Tuna Silis Kum
  • Ocak 01, 2019

Bazalt Kumu Nedir? Nerelerde Bulunur?

Bazalt, yerkabuğunun çatlaklarından dışarı çıkan erimiş lavların soğuyup katılaşmasıyla oluşan volkanik bir kayaç türüdür. Sert ve dayanıklı bir taş olduğu zaman serbest silis bulunmamasından dolayı yapı kimyasallarında, yapı malzemelerinde ve raspalamada en fazla tercih edilen kayaçtır. Bazalt içerik olarak, Betonda, Seramik Yapıştırıcılarında, Tamir Harçlarında, Yüzey Sertleştiricilerde ve Kumlama Kumu gibi yapı malzemelerinde yüksek oranda bulunur.


Bazalt Kumunun özellikleri :

Tamamen homojen yapıdadır ve yapısında başka maden ve elementler barındırmaz.

Isıyı tutma özelliğinden dolayı akvaryum tabanından ısı kaybetmesini önler.

Zaman içinde yıpranmaz ve dağılmaz, Su değerlerini değiştirmez.

Doğal rengi koyu gri ya da siyah olmakla birlikte genel olarak koyu siyah renklidir.

Bazalt, aşırı yoğun ve sert olduğundan, basınca karşı mukavemeti en yüksek olan taştır.

Granitten daha serttir ve başka kimyasallar ile etkileşime girmez. Bu nedenle akvaryumda zaman içinde dağılmaz ufalanmaz ve ilk günkü özelliğini korur, ilaç ve kimyasal uygulamalara karşı yapısında hiçbir değişiklik oluşmaz.

Bazalt kumu çevre dostumudur?


Termal iletkenliği yüksek ve elektromanyetiğe karşı dayanıklıdır, içeriğinde kanserojen bir risk bulundurmaz. Bu özelliklerinden dolayı çevresel risk içermez, çevre dostu bir madendir.


Kullanım Alanları :

Bazalt mukavemetli ve sert bir taş olduğundan balast, mıcır ve kumlama sektöründe kullanılır. Granitten daha serttir ve başka kimyasallar ile etkileşime girmez. Bu nedenle akvaryumda kullanılır. Serbest silis içermeyen bazalt kumlama sektöründe kullanılmaktadır. Bazalt 6.5 mohs sertliğinde, 2.77 gr/cm3 yoğunluğunda %45-50 SiO2 ihive eden bir kayaçtır. Bazalt kumu raspada 0.5-1.6mm, 1.0-2.0mm ve 1.5-2.7 mm aralığında kullanılmaktadır.

Üretimini yaptıgımız bazalt, beton ve seramik yapıştırıcısı, tamir harçları, yüzey sertleştiriciler ve kumlama kumu olarak inşaat ve sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Değişik kalınlık ve ölçülerde mimari yapıların her safhasında, alt ve üst yapıda, zemin ve cephe kaplamalarında, şehir içi yollarda, kaldırımlarda, tretuarlarda , akvaryumlarda, bahçe düzenlemesinde ve aşındırıcı olarak kullanılmaktadır.

Kimyasal Analiz:

Bazalt Kumu'nun Ölçü ve Boyutları
0 – 500 mm 0 – 1000 mm
500 – 1000 mm 1000 – 2000 mm
400 – 2800 mm 1000 – 3000 mm
2000 – 4000 mm

Bazalt Kumu'nun Yapısı ve Özellikleri
Kimyasal Yapısı SiO2      : 57 – 65
Al2O3    : 16 – 20
Özgül Ağırlığı 2,7 gr/cm3
MOHS’ Sertliği 6 – 7
Renk Siyah