Arıtma Kumu

  • Tuna Silis Kum
  • Ocak 01, 2019

Arıtma Kumu Nedir?

Arıtma kumu doğal kuvars kumlarından yıkama ve eleme işlemlerinden sonra TS EN 12904 standartlarına uygun olarak üretilir ve istenen ebatlarda sınıflandırılır. Arıtma kumları olarak kullanılan kuvars kumları asit deneylerinde çözünmez ve kütle kaybına uğramaz. İçme suyu arıtmada kullanılan kuvars kumları; suda bulunan zararlı mikroorganizmalar , tortular, bakteriler ve zararlı partiküller arıtma kumu ile ayrıştırılabilir.


Arıtma Kumunun Özellikleri Nelerdir?

Arıtma kumu temiz su, atık su, fabrika atık suları, kuyu suları, göl suları başta olmak üzere kullanılan kuvars ağırlıklı kumlardır. Kumlarımız yüksek saflıkta olup oldukça sert madenlerin doğal yöntemlerle ayrıştırılması ve elemeden geçirilmesi ile TSE 12904 standartları doğrultusunda üretilir. Her tip boyda bulunur, mikronize edildikten sonra evsafına göre 0,5-1,2 mm 0,7-1,2 mm 0,4-0,8 mm 1,-3 mm 3-5 mm 5-8 mm 10-15 mm 15-25 mm olmak üzere sınıflandırılır. Günümüzde oldukça önem kazanan arıtma kumu temizlik ve içme sularının pis maddelerden tuzdan yosundan arındırarak bakterileri absorve ederek biyolojik ve kimyasal kitleleri tutarak suları temizler.


Arıtma Kumunun Kullanım Alanları

Belediyelerin içme suyu arıtma tesislerinde, havuzların yüzme alanlarındaki konut ve işyerlerinin bulunduğu alanlarda oldukça yaygın kullanıldığı gibi başlıca içme suyu arıtma tesisleri, atıksu arıtma tesisleri, kazan filtreler ve yüzme havuzlarında kullanılmaktadır. Kuvars Arıtma kumlarının TS EN 12904 standartlarına uygun olması zorunlu olduğundan tesisimizde arıtma kumları TS EN 12904 standartlarına uygun olarak üretilir. Kaliteli ve doğru ürün seçildiğinda arılan içme suyu kalitesi ona göre artar.

Arıtmada, filtrelemede kullanılan kuvars filtre kumlarında yüksek bir aşınma direnci vardır. Bu sebeple filtrasyonda uzun süreli çözümler sunar.

İçme suyu arıtma tesislerinde hızlı ve yavaş kum filtre sistemleri mevcuttur. Hızlı kum filtreleri genelde 0,800-1,200 mm filtre kumu aralığında nozullu ve ters yıkama sistemi ile çalışır. Yavaş kum filtrelerinde ise 15-25 mm çakıl ve 5-15 mm çakıl ile yataklama yapılır. Üzerine 3-5 mm ve 1-3 mm çakıl konulur. En üst tabaka ise 0,300-0,500 mm aralığında yaklaşık 1 metre yükseklikte Arıtma kumu konulur.Yavaş filtrelerde su akış debisi düşüktür. Suyun kimyasal yapısı ve kirlilik oranına göre yavaş veya hızlı kum filtre seçimleri yapılır. Bazen üst tabaka Arıtma kumu ölçüleri 0,400-0,800 mm ve 0,600-1.0 mm veya belirlenen alternatif ölçü aralığında olabilir.


Arıtma Kumun işlevi:

Kum filtreleri, suyun içindeki çözünmeyen, çeşitli büyüklüklerdeki partikülleri, askıda katı maddeleri gidermek amacıyla dizayn edilmiş yüksek verimli ünitelerdir.Kum filtreleri sudaki askıda katı maddeleri tutarken aynı zamanda kendisinden sonra kurulacak olan üniteleri de tortudan koruyarak görevlerini tam olarak yerine getirmelerini sağlar. Dolayısıyla genel bir arıtma sisteminde mutlaka olması gereken ana ünite kum filtresidir.

Arıtma Kumu ile Arıtma Nasıl Yapılır?

Tam otomatik kum filtreler, polietilen veya çelik tankların içinde farklı boyutlarda Quartz ve antrasit katmanlarından oluşan yapıya sahiptir. Oluşturulan bu yapı sayesinde filtrasyon sadece filtre yatağının üst yüzeyinde değil tüm katmanlara yayılarak daha verimli olması sağlanır.

Zaman zaman suyun debisi, kimyasal ve fiziksel özelliğine bağlı olarak arıtma işlemine tabi tutulur istenmeyen kimyasallar bakteriler sudan arındırılması işlemlerinde oldukça önem taşır. Evimizde içtiğimiz sulardan fabrika sanayi bölgelerinin atıklarına kadar tüm sular arıtma işlemine tabi tutulur. Kuvars kumlarının yüksek sertliği ve doğal yollarla elde edilmesi kırma işlemine tabi tutulmadan elde edilişi sayesinde filtrasyonu mükemmel sağlar oysa doğal yollarla elde edilmeyen kuvars kumları kırma işlemine tabi tutulduğundan homojen yapısı bozulur ve köşelenerek filtre işlemini tam yapamaz dolayısıyla kırıldığı için kimyasal yapısı da bozulur ve çok yüksek miktarda su tutar. Arıtma işlemi hızlı ve yavaş olmak üzere iki çeşit yapılır ve ters ozmoz olarak yapılır.

Kalite ve Lojistik

Paketleme şeklimiz big bag çuvallı ve 25 kg lık torbalar halinde müşterilerimizin hizmetine sunulur. Firmamız iso 9001 belgesine sahiptir. Türkiye başta olmak üzere tüm dünya ülkelerine sevkiyat yapılmakta olup firmamız ihracat belgesi sahibi olmakla beraber gemi ve karayolu olmak üzere tüm dünyaya lider firma olarak hizmet sunarken öncelikle yüksek kaliteden güler yüzden asla taviz vermeden mutlak müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktadır. Arıtma kumu ister filtre tanklarına isterse su arıtma tesislerinde olsun ince tabaka dan başlayarak orta ve kalın tabaka ve çakıl tabaka olarak konularak yüksek verimlilik elde edilmiş olur. Arıtma kumunun önemi her geçen gün artmakta olup insan sağlığı ve hijyen en önemli bir unsur haline gelmiştir su insan vücudunun 4 te 3 oluşturmasından dolayı suya olan arz ve önem oldukça yaygınlaşmıştır bizde insan odaklı olan firmamız bu anlamda ki hizmetimiz oldukça değerlidir. Suyun temizliği herşeyden önemlidir.